Van der Poel v epické bitvě na Paris-Roubaix předčil Pogačara a získal třetí vítězství v řadě!
13/04/2025
Ne nadarmo se tradičnímu jarnímu závodu Paris-Roubaix přezdívá Peklo Severu. O náročnosti tohoto francouzského monumentu se v neděli přesvědčil nejeden profi cyklista. Vždyť na Paris-Roubaix se každoročně píše nesčetné množství příběhů, v nichž hrají hlavní roli defekty, pády, pot a často i krev. Všechny fanoušky ale vždy zajímá především ta dějová linka, která se odehrává na samotném čele závodu. Tu letos režíroval Tadej Pogačar, který ale nakonec narazil na jednoho přemožitele. Tím byl Mathieu van der Poel, který si připsal rekordní třetí triumf v řadě na Pekle Severu.
Trať třetího monumentu letošního roku měřila bezmála 260km. Celý závod se tradičně odehrává na severovýchodě Francie, kde sice nejsou prakticky žádné kopce, ale nachází se zde obrovské množství dlážděných úseků. Právě kostky činní Paris-Roubaix tak unikátním závodem. V nedělním závodě jezdci absolvovali hned 30 úseků, na nichž jim pavé komplikovalo život.
Hned od ostrého startu týmy UAE Emirates a Visma Lease a Bike kontrolovaly rychlost hlavní skupiny. Ty také svým tempem rozhodli o tom, kdo se vydá do denního úniku, což je na Pekle Severu velmi prestižní záležitost. Po třiceti kilometrech závodu na čele zůstal osmička jezdců v čele s Oierem Lazkanem a Markusem Hoelgaardem.
Hlavní pole úniku nehodlal dát žádnou velkou výhodu, tudíž jejich náskok se nevyšplhal přes 3 minuty. K tomu dopomohl i první nájezd na první dlážděný sektor. Jezdci před prvním sektorem jsou vždy velmi nervózní, což vede k pádům. A právě jeden takový karambol postihl i Jaspera Philipsena, který mu ale naštěstí nezamezil v pokračování v závodě.
Nakaždém z dlážděných úseků se v hlavní skupině přiostřovalo. To vedlo k dalším pádů a defektům, které k Peklu Severu neodmyslitelně patří. Na zemi skončil třeba Alexander Kristoff, Edward Theuns nebo Jonathan Milan. S každým úsekem se peloton zmenšoval, ale zároveň se přibližoval k čelu závodu.
Při nájezdu do Arenberského lesa, což je jeden z nejtěžších dlážděných úseků závodu, už hlavní skupina dýchala uprchlíkům na záda. Navíc v tu chvíli začali odkrývat karty největší favorité - MVDP, Pogačar a taky Pedersen. V tu chvíli zbývalo do cíle ještě asi 100km. Za Arenberským lesem zůstala na čele už jen pětice - Philipsen, Pedersen, MVDP, Pogačar a Bisseger. Všichni ostatní už nabrali takovou ztátu, že vypadli z boje o vítězství.
Na sektoru číslo 15 nacházejícím se 70km před cílem zaútočil Tadej Pogačar. Jeho tempo akceptovala pouze dvojice z týmu Alpecin-Deceunick - MVDP a Philipsen. Švýcar Bisseger na Slovincovo tempo nestačil a Pedersen si vybral obrovskou smůlu, jelikož dostal defekt. Na čele tak zbyla pouze trojice. Z ní se ale hodně rychle stala pouze dvojice, jelikož Philipsenovi došly síly.
Klíčový moment přišel 40km před cílem na sektoru 9, kde Pogačar znovu útočil. Slovinec ale špatně odhadl rychlost do pravotočivé zatáčky a vjel mimo trať, kde se poroučel k zemi. Pogačarovi se sice nic nestalo, ale jeho zaváhání využil Van der Poel, který si vytvořil asi 20 sekundový náskok. Následujících 10km se oba naháněli, ale odstup neustále osciloval kolem 15 sekund. Vše ale rozsekl defekt Pogačara, který tento souboj definitivně rozhodl.
Na cestě za třetím vítězstvím v řadě už van der Poela nezastavil ani defekt. Na cílový velodrom v Roubaix dorazil fenomenální Nizozemec o více jak minutu dříve než jeho slovniský konkurent. Asi 2 minuty za vítězem finišoval na třetím místě Mads Pedersen, který v závěru přespurtoval čtvrtého Wouta van Aerta.
Z Čechů závod nejlépe vyšel Matyáši Kopeckému, jež obsadil 33. příčku. Peklo Severu letos bohužel nevyšlo kvlůli defektům Pavlu Bittnerovi. Na 56. příčce finišoval v roli domestik Patr Kelemen. Velký příběh na francouzské dlažbě letos napsal Mathias Vacek. Ten i přes pád a tržnou ránu v obličeji závod dokončil v časovém limitu.
Sledovali jste Paris-Roubaix?