KONEC CYKLISTIKY TAK, JAK JI ZNÁME?! PROHLÁŠENÍ PREZIDENTA UCI!
19/11/2023
Na přelomu minulého a letošního roku proběhla médii zpráva a spekulace o tom, že se UCI chystá pozměnit fungování a kalendář nejvyššího cyklistického seriálu závodů – World Tour. Chce tak vytvořit ještě udržitelnější a divácky zajímavější soutěž. Jak je po tomto týdnu vidět, samotná cyklistická unie se nebrání ničemu a tento nápad je stále na stole. Dopadne tedy tato proměna? A kterých závodů se případně dotkne? Budeme si snad muset zvykat na úplně jinou cyklistiku, než jakou jsme byli zvyklí sledovat doteď?
„Už nebudeme povolovat překrývání závodů a bude jich méně. Letos jsme vedli mnoho rozhovorů o reformě silniční cyklistiky z iniciativy UCI a týmů.“ naznačil koncem loňského roku sportovní ředitel UCI Peter van den Abeele. Na toto prohlášení částečně navázal tento týden prezident UCI David Lappartient: „Během COVIDu jsme byli donuceni uspořádat Okolo Flander a Paříž-Roubaix v říjnu. Divácká účast byla fantastická. Neříkám, že to musíme nutně zopakovat, ale není to vyloučené.“ Hlavním motivem pro tuto reformu je ochrana životního prostředí v rámci plánu „Agenda 2030“. Jak již můžete očekávat, znamenalo by to seskupení závodů, které se jedou blízko sebe, do časové posloupnosti. „Než abychom jezdili pětkrát až šestkrát ročně do jedné země, pojďme to dělat v delším časovém období“ řekl Lappartient.
To podle cyklistické unie zapříčiňuje zvýšené emise od automobilových konvojů a letecké dopravy při přesunech jezdců a techniky mezi jednotlivými závody. „Období klasik na severu je nádherné. Jezdci jsou ve Flandrech tři týdny a nehnou se z místa. Je to dobré pro všechny.“ pokračoval prezident UCI. Prý je otevřený všemu, jelikož chce úpravou kalendáře dosáhnout i zlepšení podmínek pro peloton, když musí závodit v náročných klimatických podmínkách. „V Austrálii jsou v lednu vlny veder. La Vuelta v polovině srpna také není jednoduchá. To je faktor, který je třeba vzít v úvahu při přeskupování kalendáře.“ Vyjádřil se i k závodu, který je pro fanoušky cyklistiky přímo modlou: „Zkrácení Tour de France by mělo škodlivý dopad na náš sport. Snížilo by to naši viditelnost. Není to vůbec v našem zájmu. Na druhou stranu nepřipadá v úvahu ani prodloužení doby trvání, jak někteří žádají.“ Dále navrhl přidání a záměnu některých druhů akcí výměnou za jiné: „Všiml jsem si, že máme málo okruhových závodů. Před několika lety měla Hammer Series zásluhu na tom, že ukázala, že existuje prostor i pro jiné typy závodů. Nemáme například žádný závod do vrchu. Nebo co by bránilo krátkému padesátikilometrovému závodu s trochu rozbitým finišem? Byla by to podívaná.“
Máme se tak těšit na ještě zajímavější sledování cyklistiky? Nebo se máme spíše obávat? Nic není zatím potvrzené a nám tak zůstává prostor na diskuse a spekulace.